Çoğu kimse tarafından bilindiği gibi Kapadokya, Balon Uçuşlarında dünyanın en popüler yerlerinden biridir. Duven Hotel, profesyonel pilotların bulunduğu deneyimli balon firmalarına sizin için referanslık yapabilir. Özellikle 12 kişilik balonlarda rahat uçuş yapabilir ve çok daha fazla sayıda fotoğraf çekebilirsiniz. Duven Hotel aracığıyla rezervasyon yaptırmak; ödeme yönteminde sağlamlık, uçuşa engel olan (hava şartları gibi) herhangi bir zorunlnu edenle uçuşun iptali gibi durumlarda geri ödeme yapılabilmesi ya da uçuşun başka bir tarihe ertelenmesi gibi optimizasyon kolaylıkları getirir. Balon uçuşları sabahın erken saatlerinde yapılır. Toplam operasyon yaklaşık olarak 2,5 saat sürer. Balon firmasının lüx araçları sizi otelinizden alarak uçuş pistine götürür. Teknik elemanlar balonu şişirirken siz çay ya da kahve eşliğinde küçük atıştırmalar yapabilirsiniz. Yere indikten küçük bir kutlama yapılır ve uçuşa katılan herkese ”Uçuş Sertifikası” verilir. Sonra da araçalarla otelinize bırakılarak uçuşun kriterlerini yapabilir ya da muhteşem fotoğraflarınıza göz atabilirsiniz.

Kapadokya’da treking doğa ile iç içe olmanın ve doğayı keşfetmenin vazgeçilmez bir yöntemidir. Güvercinlik Vadisi Esentepe Tepesi bölgenin doyumsuz panoramik görüntülerini sunar ziyaretçilerine. Güvercinlik vadisi doğal tünelleri(savak) insan eliyle kazılmış güvercinlikleri ile çok zengindir. Tüneller yürüyenler ve at binenlerin geçebileceği kadar yüksek ve oldukça da uzundur. Yürüyüş yolu boyunca farklı volkanik hareketlerin sonucu olarak değişik renklerde peri bacaları sizi şaşırtacaktır. Ayrıca bölgedeki, Kızılçukur Vadisi, Güllüdere Vadisi, Aşk Vadisi(beyaz vadi), Kılıçlar Vadisi, Gomeda ve Üzengi Vadileri, Zemi Vadisi, Ihlara Vadisi size hayat boyu unutamayacağınız anlar yaşatacaktır. Düven Hotel size bunları sağlar.

Kapadokya da yapacaklarınız bununla da sınırlı değil. Güzel Atlar Diyarı olarak ta bilinen Kapadokya da gizemli ve her bir başka bir güzelliğe sahip olan peri bacaları arasında At Turları, ATV turları ya da Bisiklet Turları yapabilirsiniz. Turlarda size bölgeyi iyi bilen deneyimli rehberler tahsis edilebilir. Bu turlar 2-3 saat sürebileceği gibi bütün gün sürecek şekilde de ayarlanabilir. Bu konuda Düven Hotel size referanslık yapacaktır.

Derinkuyu Yer Altı Şehrinde, Kaymaklı yeraltı şehrinde de olduğu gibi burada da büyük bir topluluğu içinde barındıracak ve ihtiyaçlarını karşılayacak mekânlar vardır. Bu yeraltı şehri 8 katlıdır. Kaymaklı yeraltı şehrinden farklı olarak burada misyonerler okulu, günah çıkartma yeri, havalandrıma bacaları, vaftiz havuzu ve ziyaretçilerin ilgisini çeken kuyular mevcuttur. Yeraltı şehirleri sadece Kappadokya bölgesinin jeolojik oluşumlarına özgü yapılar olup diğer bölgelerde bu tür örneklere rastlanmamaktadır.

Çömlekçilik ve Kilim Sanatı Kapadokya da çok popülerdir. Dokuma kültürü Bizans Döneminde beri uygulanan, Ürgüp ve Avanos İlçelerinde Çok daha yaygın Olarak görülen yöresel geleneklerdir. Avanos kilimleri daha çok yün içeriğini, Ürgüp kilimleri ise kök boyasının kullanıldığı Selçuklu etkilerini taşır. Kapadokya neredeyse her türlü Türk halısına rastlayabilirsiniz. Aynı zamanda çevre bölgelerden gelen farklı desenlerde halılar da bulmak mümkündür. Kapadokya da seramik ve Çömlekçilik Hitit dönemine kadar uzanmaktadır. Çömlekçilik Anadolu’da Neolitik Çağda Çatal Höyük(Konya) da başlamıştır. Bölge halkı tarafından günümüze kadar yapılagelen bir gelenek olarak yaşatılmıştır.